Kosztorys Eurotax Audatex części zamienne i oryginalne w kosztorysie ubezpieczyciela

Kosztorysu sporządzone przez ubezpieczycieli są zazwyczaj liczone na podstawie części zamiennych/alternatywnych, jeśli w Twoim samochodzie były zamontowane części oryginalne pamiętaj, że możesz żądać (bez względu na wiek samochodu), aby kosztorys również uwzględniał ceny części oryginalnych. O tym czy uwzględniono części zamienne i oryginalne w kosztorysie ubezpieczyciela dowiesz się prosząc ubezpieczyciela o przesłanie Ci kosztorysu (ubezpieczyciel ma obowiązek udostępnić Ci kosztorys).

Ubezpieczyciele posługują się dwoma programami do kosztorysowania Audatex i Eurotax. O tym czym cześć została uwzględniona jako oryginał albo zamiennik dowiesz się po literkach jakie znajdziesz się przy nazwie cześci.

O – części oryginalne, oznaczone logiem producenta pojazdu

Q – części oryginalne, nieoznaczone logiem producenta pojazdu, ale z logiem producenta części

PC – części zamienne o porównywalnej jakości z oryginałem O, posiadające certyfikat przynajmniej jednego z instytutów: Centro Zaragoza, Thatcham, TÜV Rheinland…

PJ – części zamienne nieposiadające certyfikatu instytutu, ale polecane przez Dostawcę części P – części zamienne nieposiadające certyfikatu i bez rekomendacji ze strony dostawcy

ZJ – części zamienne nieposiadające certyfikatu, najniższej jakości, ale rekomendowane przez dostawcę (nie wykorzystywane w aukcjach)

Część oryginalna, pochodzącą z ASO jest oznaczana literką „O” i zasadniczo, jeśli w Twoim aucie były oryginalne części masz prawo, aby kosztorys uwzględniał właśnie takie części. Poniżej przykład z kosztorysu sporządzonego w programie Audatex, w którym przyjęto części zamienne.

Ubezpieczyciele często przesyłają niekompletne kosztorysy, jeśli nie masz w swoim kosztorysie części jak na powyższej ilustracji żądaj od ubezpieczyciela przesłania pełnego kosztorysu. Niemniej jednak informacje o zastosowaniu części zamiennych może dać Ci również zamieszczenie literki „U” lub „I” przy nazwie części w głównej części kosztorysu poniżej przykład.

Jeśli nie masz części wskazanej w pierwszej ilustracji, a w części kosztorysu wskazanej na drugiej ilustracji przy nazwie części znajduje się symbol „*” oznacza to, że cena części została wprowadzona ręcznie przez ubezpieczyciela, a nie pobrana automatycznie przez program. W takim przypadku powinieneś samodzielnie ustalić, czy cena odpowiada wartości części oryginalnej.

kosztorys eurotax audatex części zamienne i oryginalne

Adres

ul. Krzysztofa Komedy 32/14
80-176 Gdańsk

Email

michal.gabriel@adwokat-gabriel.pl

Telefon

668-490-372 (spotkania po wcześniejszym umówieniu terminu)